Jsme v dobrých rukách?

Žijeme v České republice. Já mám naši zemi ráda. Žila jsem několik let i v Anglii a Německu, ale Čechy jsou pro mne zemí, kde chci žít. Máme tu krásnou přírodu, vše, co k životu potřebujeme, nesužuje nás tu extrémni počasí ani nebezpečná zvířata.

Když se zaměřím na zdraví člověka a nastávající maminky, i zde nás čeká vysoká úroveň. Nemusíme si platit nadstandartní pojištění, pokud se chceme dočkat kvalitního ošetření. Do všech koutů naší republiky se dostane lékař a léky. Kvalita ošetření je velmi dobrá.

Dozajista se najde někdo, kdo nebude souhlasit. Ano, na léky se doplácí, na některá vyšetření se čeká dlouho, někdy pociťujeme nedostatek lékařů, ale nežijeme v Ráji. A naopak si myslím, že v porovnání s ostatními zeměmi jsme na tom výborně.

U nás je vyvinutý velmi dobře systém prevencí, preventivních prohlídek. Jinde není samozřejmostí docházet např. na gynekologickou prevenci každý rok od útlého věku nebo bedlivé dohlížení na vyvíjející se plod v bříšku.

Existují již i genetická vyšetření ještě před početím, která umožní odhalit případné geneticky přenosné choroby ještě dříve, než se začne pár o miminko snažit.

V průběhu těhotenství je budoucí maminka bedlivě sledována gynekologem. Pokud má zájem, může před porodem docházet na předporodní kurz, kde ji většinou nastíní přirozený průběh porodu, jak ve které fázi dýchat, jaké jsou možné způsoby porodu, jak se připravit do porodnice, problematiku kojení a péče o své a miminka tělo po porodu.

Skvělé jsou také předporodní kurzy handlingu, kde se maminky učí správné úchopy, manipulaci s miminkem. Péče o miminko znamená x krát zvednout, přenést, přetočit, nakrmit. Veškeré tyto polohy, úchopy jsou pro miminko nové, zapisují se do mozku a mozek s nimi dále pracuje. Proto manipulace (handling) s miminkem patří mezi velké ovlivnění jeho vývoje.

K samotnému porodu si rodička může přizvat svou podporu – partnera, kamarádku, mamku, ale i paní, které se říká Dula. Je to žena, která má většinou specializační kurz, aby se dokázala naladit na potřeby těhulky. Scházejí se již před porodem a v průběhu porodu pomáhá k hladkému průběhu porodu. Nezastáva ovšem funkci zdravotníka.

Porod může probíhat v nemocnici nebo doma. V nemocnici probíhá často porod za dohledu porodní asistentky – vystudovaný specialista. Pokud přicházejí komplikace, přizve se lékař. I při domácím porodu je většinou přítomna porodní asistenka, je však nutné vědět, že v domácím prostředí není porodní asistentka krytá zákonem.

Některé ženy také volí variantu ambulantního porodu. Kdy hned po zdárném porodu v nemocnici maminka s mimčem odchází do domácí péče. Tato varianta se hlásí předem.

Již před porodem se domlouvá přijetí miminka u pediatra a po propuštění z porodnice se k němu rychle chvátá na první kontrolu 🙂 Ten sleduje váhy a míry miminka, zajímá se, zda správně přibírá, zda nejeví známky onemocnění. Zajišťuje očkování atd.

Pokud je vše v pořádku, kontroly u pediatra jsou v méně častých intervalech. Všichni jsou spokojení.

Nedaří-li se cokoliv s kojením, je dobré kontaktovat laktační poradkyni.

V čem vidím trochu mezery je sledování motorického vývoje. Vývoj tělíčka v děloze je sledován bedlivě, jde o vývoj orgánů, to je jasné. Ale co motorický vývoj v průběhu prvního roku?

Psychomotorický vývoj je základním kamenem- úplný hrad 🙂 pro pohyb v celém našem životě. Miminko se v průběhu 1.roku života učí, jaké svaly a kdy zapojit, to se do mozku zapíše a je používáno do zbytku života.

Kdo tento vývoj střeží? Kdo ho kontroluje? Koho zajímá?

Pro lékaře je důležité, aby miminko umělo základní milníky – „páslo hříbátka“ , přetáčelo se, lezlo, sedělo, chodilo…..ale jaká je kvalita těchto dovedností, to už není pro lékaře důležité. Důležité je, že vědí, že dítě bude chodit, že není vážně nemocné. Takže na pediatra spoléhat maminky nemohou. Pediatr vyhledává onemocnění, nestará se o detaily ve vývoji.

Pátrání po kvalitě pohybového vývoje tedy pramení z rodičů. Pokud má rodič zájem o kvalitní motorický vývoj svého děťátka, musí si informace obstarat sám 🙂 Buď pátrá na internetu nebo zajde k fyzioterapeutovi se zaměřením na miminka.

Vývoj během prvního roku je ohromně rychlý a při tom se v něm dějí tak důležité věci. Z človíčka, který si neumí ani lehnout se stane chodící mrňousek. Jsme nadšení, zapisujeme jednotlivé milníky do deníčků (my také máme v knihovně dva 🙂

A proč bychom měli vývoj bedlivě sledovat?

Protože pokud se nám podaří i třeba drobnost změnit k lepšímu hned na začátku, pomůžeme změnit kvalitu pohybu na celý život.

Maminka může být tou nejlepší průvodkyní dobrodružstvím až k pokladu.

Každá maminka se může naučit manipulovala s miminkem podle zásad přirozeného vývoje. Každá maminka se může naučit sledovat kvalitu vývoje nebo docházet na pravidelné návštěvy k dětskému fyzio, kde je vše hravou formou vysvětleno a ukázáno.

Hana Vytlačilová
Jsem fyzioterapeutka, která odkrývá maminkám úchvatnou cestu 1.rokem jejich miminka Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Víte PROČ je pro miminko poloha na bříšku skvělá?

    eBOOK ZDARMA

  • Nejnovější články
  • Potkáme se na Facebooku :
  • Kategorie
    • Žádné rubriky
  • potkáme se na Facebooku :